Hoofdpersoon: | Johannes Richardus van de Kamp |
Ouders: | Petrus Hendricus Everhardus van de Kamp en Johanna Elisabeth Kok |
Geboorte: | 11 juli 1874, Zevenaar – Gelderland |
Huwelijk: | 15 november 1911, Rotterdam – Zuid-Holland |
Huwelijkspartner: | Hendrina Maria Staring |
Overlijden: | 17 juli 1953, Noordwijkerhout, Zuid-Holland |
Onderstaand valt te lezen dat Johannes een veelbewogen leven heeft. Hij groeit op als één van de middelste kinderen uit een groot gezin. Eerst in het landelijke Zevenaar, later in de stad Arnhem. Zijn vader werkt in Zevenaar als winkelier, later in Rotterdam als winkelier en wordt dan onderwijzer in Arnhem. Een arm gezin zal het niet geweest zijn.
Johannes besluit net als de rest van het gezin om terug te keren naar Rotterdam waar hij van zijn zesde tot zijn elfde jaar woonde. Hij trekt op 19 september 1895 in bij zijn broer Willem David op de Binnenweg 602, maar volgens de persoonskaart van broer Gerardus zou hij ook bij dat gezin gewoond hebben in hetzelfde jaar en in 1897 weer teruggegaan zijn naar Willem. Kort nadat broer Willem met zijn gezin uit Rotterdam vertrekt in 1898 trouwt Johannes in 1899 met Hendrina, afkomstig uit Delfshaven. Hij bekleedt verschillende beroepen, verwerft waarschijnlijk onroerend goed, gaat failliet, maakt de bombardementen in 1940 mee en overlijdt op hoge leeftijd. Hij wordt 79 jaar oud.
Geboorte en jeugd
Johannes wordt geboren en groeit op in het Gelderse Zevenaar. Zijn vader is daar winkelier en ook zijn opa Wilhelmus Kok (bakker en winkelier). Hij wordt in 1874 geboren als zesde kind van Petrus en Johanna. Hij heeft dan twee zussen en drie broers waarvan de oudste, Theodorus 13 jaar ouder is. Na Johannes volgen er nog vier kinderen, twee meisjes en twee jongens. De benjamin uit het gezin, Henricus, is 13 jaar jonger dan Johannes. In 1980 als Johannes pas 6 jaar oud is, overlijdt zijn jongere zusje Elisabeth, ze wordt maar 2 jaar oud.
Als Johannes 7 jaar oud is verhuisd het gezin naar Rotterdam, vier jaar later gaat het gezin naar Arnhem en wordt vader Petrus onderwijzer aldaar. In 1895, Johannes is dan 21 jaar oud, vertrekt hij weer naar Rotterdam. Uiteindelijk verhuizen ook zijn ouders en al zijn broers en zussen naar de havenstad. De eerste die de stap maakt lijkt broer Willem David te zijn, Johannes volgt al snel en gaat bij zijn broer wonen. Er blijft niemand in Gelderland achter wat heel verwonderlijk is, want de oudere broers en zussen van Johannes hadden gemakkelijk voor 1895 een Gelderse partner kunnen vinden zou je denken. Het is opmerkelijk dat alle oudere broers en zussen pas trouwen als ze wat ouder zijn en allemaal trouwen in Rotterdam.
![]() |
Geboorteaangifte |
Huwelijk
Vier jaar nadat Johannes naar Rotterdam verhuisd is, trouwt hij met de vier jaar jongere Hendrina Maria Staring. Ze trouwen in Rotterdam op 15 november 1899. Lees meer over Hendrina op de pagina die aan haar gewijd is.
![]() |
1940 – Bevolkingsregister Rotterdam voorzijde Er is rechtsboven te zien dat Johannes huisschilder is. Er staat nog iets onder, maar dat is onleesbaar, mogelijk staat er reiziger. |
Kinderen
Voornamen | Geboortedatum | Geboorteplaats |
Petrus Everhardus Antonius | 20 maart 1901 | Rotterdam – Zuid-Holland |
Anna Johanna Elisabeth Maria | 30 januari 1904 | Rotterdam – Zuid-Holland |
Elisabeth Johanna Antoinetta | 6 juni 1906 | Rotterdam – Zuid-Holland |
Theodorus Wilhelmus Coenraad Maria | 10 augustus 1908 | Rotterdam – Zuid-Holland |
Theodora Hendrina Maria | 15 juni 1910 | Rotterdam – Zuid-Holland |
Everhardus Petrus Willem | 20 februari 1912 | Rotterdam – Zuid-Holland |
Theodora Everharda Maria | 20 december 1913 | Rotterdam – Zuid-Holland |
Antoinette Engelina Maria | 21 april 1916 | Rotterdam – Zuid-Holland |
Nederlanderschap
We zien op de voorzijde van de persoonskaart dat er aangetekend staat Nederlanderschap 17 augustus ’29. We nemen aan dat dit 1929 is.
Over wie dit gaat is onduidelijk. Hoewel er 12 voor lijkt te staan en de aantekening dan over de nummer 12 op de kaart zou gaan, Petrus, kan dat niet het geval zijn. Petrus volgt vanaf ongeveer zijn 18de een opleiding tot onderwijzer, waar hij in 1922 voor slaagt. Hij heeft dan al een paar weken later een baan als onderwijzer en blijft dit ook de rest van zijn leven. Hij gaat dus niet in vreemde krijgsdienst, noch emigreert hij.
Waarschijnlijk heeft er iemand van de familie van de Kamp het Nederlanderschap verloren bij het in vreemde krijgsdienst gaan, of bij emigratie en is toch weer teruggekeerd in 1929.
Dan zou er voor de aantekening ook 1~ kunnen staan en gaat deze over de hoofdpersoon, Johannes. Er is niets terug te vinden over Johannes die bij een buitenlands leger in dienst gaat, maar onmogelijk is het zeker niet.
Hij gaat in 1904 failliet en we zien hem pas beroepsmatig weer vermeld in 1915.
Wellicht trekt Johannes naar het buitenland? Het zou zelfs zo kunnen zijn dat hij meevecht in de Eerste Wereldoorlog, maar dan wel of voor 1915, of daarna. Op de achterkant van de persoonskaart staat ook nog een aantekening die er mee te maken kan hebben, maar die moeilijk te lezen is.
Raadselachtig…..
Adressen
Beroep
Johannes is eerst huisschilder en behanger. Hij plaatst advertenties als hij op de Diergaardesingel woont. De kans is aanzienlijk dat hij samengewerkt heeft met broer Willem. Deze is timmerman, maar mogelijk in de breedste zin van het woord. Willem koopt vele percelen van de gemeente Rotterdam en hij kan ook zelf betrokken geweest zijn bij de bouw. Daar zal toch ook veel werk geweest zijn voor Johannes, die na verhuizing uit Arnhem ook nog eens bij zijn broer inwoont.
![]() |
![]() |
Rotterdamsch Nieuwsblad – 16 december 1898 | Rotterdamsch Nieuwsblad – 19 mei 1900 |
Helaas gaat hij in 1902 failliet. In de berichten, die onderstaand te lezen zijn, wordt er aangegeven dat hij ook koopman geweest is en later als reiziger failliet gaat. Met reiziger zal wel handelsreiziger bedoeld worden. Na het faillissement verhuist het gezin naar de Bajonetstraat.
![]() |
![]() |
![]() |
Rotterdamsch Nieuwsblad – 13 oktober 1902 | Rotterdamsch Nieuwsblad – 26 januari 1903 | Het Nieuws van den Dag – 11 april 1903 |
Verhuurder
Een aantal jaren later duikt hij weer op in de krant, nu heeft hij een aantal panden te huur. Hij woont nu zelf in de Coolschestraat op nummer 63b. De advertentie is geplaatst op 9 augustus 1915 in het Rotterdamsch Nieuwsblad.
De percelen zijn waarschijnlijk door broer Willem aangekocht. Willem woont dan in Rijswijk. |
Panden te huur: |
Bingleystraat 15 (onderstaand in 1930) |
Hudsonstraat 37 (onderstaand in 1918) |
Adrianastraat 54 (onderstaand in 1902) |
Bronnen en foto’s: Geldersarchief, Adresboeken Arnhem, Gemeente Archief Rotterdam, wiewaswie.nl, rvko.nl/img/file/Augustinus1869-1984.pdf, Delpher, Rotterdamsche Courant |
Schema van de Kamp van der Voort |
menu (afgeschermd) |